لیزر دات کام , GDCV NHJ ;HL , لیزر ایران , LASER.COM , لیز آی آر , دانشگاه صنعتی شیراز , لیزر فایبر طلا , لیزر فایبر 50 وات , لیزر دوربین دار , فروش اقساطی لیزر حکاکی، فروش اقساطی لیزر برش فلزات، لیزر CO2، لیزر پزشکی، لیزر پوست و مو، لیزر چشم پزشکی، لیزر شیراز، لیزر برش و جوش، لیزر الکساندرایت، فروش اقساطی لیزر، خدمات و تعمیرات لیزر شیراز

لیزر چه کاربردهایی در صنایع خودروسازی دارد؟

لیزر چه کاربردهایی در صنایع خودروسازی دارد؟

استفاده از لیزر در خطوط تولید صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی علاوه بر این که باعث رشد چشمگیر سرعت تولید، افزایش کیفیت قطعات و کاهش هزینه های ساخت میشود؛ در دراز مدت بدلیل عدم درگیری قطعه با دستگاه در جوش و برش فلزات، باعث کاهش استحلاک و افزایش دوام دستگاه های خط تولید می گردد و هزینه های تعمیر و نگهداری آنها را به شدت کاهش می دهد.


لیزر چه کاربردهایی در صنایع خودروسازی دارد؟

استفاده از لیزر در صنعت خودرو‌سازی یکی از روش‌های جدید است که سرعت در روند تولید را افزایش می‌هد و همچنین دقت کار در این روش به مراتب بالاتر است و نتیجه بهتری را به ارمغان می‌آورد. امروزه در این صنعت لیزر کاربرد فراوانی دارد و در بخش برش فلزات با ضخامت‌های متفاوت، جوش لیزر بدون نقص و مقاوم و حکاکی بر روی انواع فلزات استفاده می‌شود. همچنین به دلیل ورود ربات‌ها به این صنعت، دستگاه‌های لیزر فایبر سازگاری بهتری با ربات و بخش مکانیزه خط تولید دارند.
از مزایای استفاده از لیزر در خط تولید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    افزایش سرعت تولید
•    افزایش دقت و کیفیت در تولید
•    کاهش هزینه های تولید
•    کاهش هزینه تعمیر و نگهداری
•    کاهش استحلاک و افزایش دوام دستگاه های خط تولید
•    عدم تغییر دقت دستگاه در کارکرد های طولانی مدت

 

smilesmilesmile

از کاربردهای لیزر در صنایع خودروسازی می توان به بخشهای زیر اشاره نمود:


1.    همچنان که بیان شد، کاربرد لیزر در بخش صنایع فلزی خودروسازی به برش، جوش، حکاکی و رنگ بری قسمتهای مختلف بدنه و موتور ماشین به صورت دستی یا رباطی مربوط می شود. در این موارد بیشتر از لیزرهای فایبر استفاده می شود.

2.    دسته دیگری از کاربرد لیزر در بخش صنایع فلزی خودروسازی به تولید فیلترها و واشرهای خاص در قسمتهای مختلف موتور و اگزوز خودرو مربوط می شود.

3.    پردازش قطعات پلاستیکی: شامل پانل های داخلی و داشبورد، ستون ها، ضربه گیرها، تریم ها، پلاک ها و ... است. قطعات خودرو را می توان از طیف گسترده ای از پلاستیک ها از جمله ABS، TPO، پلی پروپیلن، پلی کربنات، HDPE و اکریلیک و همچنین کامپوزیت ها و ورقه های مختلف ساخت. پلاستیک ها ممکن است خام یا رنگ آمیزی شده باشند و ممکن است با مواد دیگر ترکیب شوند، به عنوان مثال ستون های داخلی پوشیده شده با پارچه و یا سازه های پشتیبان از الیاف کربن برای تقویت و کاهش صدا و عایق بندی باشند. لیزر را می توان برای برش یا سوراخ زدن برای محل چراغ ها، سوئیچ ها، سنسورهای پارک و همچنین برای جدا کردن یا برش پلاستیک اضافی باقی مانده از فرآیند قالب گیری تزریقی استفاده کرد.

4.    محفظه‌های چراغ‌های جلو و عدسی‌های ساخته شده از پلاستیک شفاف اغلب نیاز به برش لیزری دارند تا زبانه‌های پلاستیکی باقی‌مانده پس از قالب‌گیری حذف شوند. قطعات لامپ معمولا از پلی کربنات ساخته می شوند که به دلیل شفافیت نوری، مقاومت در برابر ضربه و مقاومت در برابر آب و هوا و اشعه ماوراء بنفش انتخاب می شوند. اگرچه فرآیند لیزر باعث می شود که این پلاستیک خاص با یک روکش خشن باقی بماند، لبه های برش لیزری پس از مونتاژ کامل چراغ جلو قابل مشاهده نیستند. بسیاری از پلاستیک های دیگر را می توان با یک روکش باکیفیت برش داد و لبه های صافی را باقی گذاشت که نیازی به تمیز کردن پس از فرآیند یا اصلاح بیشتر ندارد.

5.    پردازش لیزری پلاستیک به برش و پیرایش محدود نمی شود. در واقع می توان از همین فناوری لیزر برای اصلاح سطح یا حذف رنگ از نواحی انتخابی پلاستیک یا کامپوزیت استفاده کرد. این اغلب زمانی ضروری است که یک جزء با چسب روی سطح رنگ شده ثابت شود. برای تضمین چسبندگی خوب، ممکن است لازم باشد لایه بالایی رنگ برداشته شود یا سطح ممکن است نیاز به زبری داشته باشد. در این مورد، لیزر همراه با یک اسکنر گالوانومتر برای عبور پرتو لیزر از ناحیه مورد نیاز با سرعت بالا استفاده می‌شود و انرژی کافی برای جدا کردن سطح بدون آسیب رساندن به قسمت عمده مواد را ارائه می‌کند. هندسه‌های دقیق را می‌توان با سهولت تشخیص داد، عمق فرسایش و بافت سطح را می‌توان کنترل کرد، و الگوهای فرسایش را می‌توان در صورت نیاز تغییر داد.

6.    البته خودروها به طور کامل از پلاستیک تشکیل نشده اند و از لیزر نیز می توان برای برش بسیاری از مواد دیگر مورد استفاده در خودروسازی استفاده کرد. داخل خودرو معمولاً شامل چندین ماده نساجی مختلف است که بارزترین آنها پارچه ای برای روکش است. سرعت فرآیند به نوع و ضخامت پارچه بستگی دارد، اما لیزر با قدرت بیشتر و سرعت نسبتاً بالاتر برش پارچه را انجلم می‌دهد. تاثیر اصلی برش لیزر در پارچه‌های لبه‌های کار است که تمیز بریده می شوند و می سوزند و نیاز به ریشه بندی ندارند. بنابراین در طول دوخت و مونتاژ بعدی صندلی‌های ماشین، مواد از بین نمی رود.

می توان از لیزر برای برش تمیز پارچه های مصنوعی و مهر و موم کردن لبه ها استفاده کرد تا پارچه در هنگام دوخت و مونتاژ صندلی های ماشین ریش ریش نشود و نیاز به ریشه بندی نداشته باشد.

7.    کاربرد حکاکی و برش لیزری مواد غیر فلزی ماشین تنها به داشبرد، روکش صندلی و تجهیزات تزیینی داخل کابین ختم نمی شود بلکه در سیستم های ایمنی مثل کمربند و ایربگ نیز کاربرد دارند.

 

سایت برگرفته

استفاده از لیزر در خطوط تولید صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی علاوه بر این که باعث رشد چشمگیر سرعت تولید، افزایش کیفیت قطعات و کاهش هزینه های ساخت میشود؛ در دراز مدت بدلیل عدم درگیری قطعه با دستگاه در جوش و برش فلزات، باعث کاهش استحلاک و افزایش دوام دستگاه های خط تولید می گردد و هزینه های تعمیر و نگهداری آنها را به شدت کاهش می دهد.
لیزر چه کاربردهایی در صنایع خودروسازی دارد؟

fiber laser,LASEIR,LASER,laser application,laser application in automative industry,کاربرد لیزر در خودروسازی,لیزر فایبر,لیزر ایران,لیزر آی آر,لیزر فلزات,برش لیزری,حکاکی لیزری,تمیزکاری لیزری,جوش لیزری

دیدگاهتان را بنویسید
نظرات و پیشنهادات :

موضوع :  

نام و نام خانوادگی :

شماره تماس:  

آدرس ایمیل :  
 

متن :  

تصویر امنیتی:

لطفا تا ثبت شدن فرم و نمایش عبارت تایید شکیبا باشید.


سبد خرید
  • دسته بندی ها
  • منو

پنل کاربری

بستن (Esc)
ورود
عضویت تماس با ما