لیزر دات کام , GDCV NHJ ;HL , لیزر ایران , LASER.COM , لیز آی آر , دانشگاه صنعتی شیراز , لیزر فایبر طلا , لیزر فایبر 50 وات , لیزر دوربین دار , فروش اقساطی لیزر حکاکی، فروش اقساطی لیزر برش فلزات، لیزر CO2، لیزر پزشکی، لیزر پوست و مو، لیزر چشم پزشکی، لیزر شیراز، لیزر برش و جوش، لیزر الکساندرایت، فروش اقساطی لیزر، خدمات و تعمیرات لیزر شیراز

انواع روشهای برش فلزات چیستند و جایگاه برش لیزر کجاست؟

انواع روشهای برش فلزات چیستند و جایگاه برش لیزر کجاست؟

برای برش فلزات از روش های گوناگونی مانند برش لیزری، برش واترجت، هوابرش، برش پلاسما، برش با تیغه های برش و … می توان استفاده کرد. برش لیزری در مواردی کاربرد دارد که کاربر بخواهد فلزات با ضخامت کم (معمولاً کمتر از 8 میلی متر) را برش بزند و نیز زمانی که تلورانس مورد نظر پایین است یا به عبارتی دقت برش بالا باشد. البته دستگاه های لیزری وجود دارند که قادر به برش فولاد تا چند سانت نیز هستند، اما به دلیل هزینه خرید زیاد و مصرف برق بالا، استفاده از آنها مرسوم نیست.


انواع روشهای برش فلزات چیستند و جایگاه برش لیزر کجاست؟

معرفی روشهای مختلف برش فلزات

 

روشهای قدیمی برش فلزات شامل فرزکاری، تراشکاری، برش هواگاز، برش پلاسما، برش واترجت و برش گیوتین است. ضخامت برش در تمامی این روشها از 1 میلیمتر تا 200mm متغیر است. اما در مقابل روش مدرن برش لیزر قرار دارند که به دلیل دقت برش میکرومتری (هزار برابر دقیقتر از روشهای قدیمی) و صرفه جویی در وقت و هزینه و همچنین کیفیت بالاتر در برش امروزه برای برش فلزات در اکثر موارد استفاده می گردد. در زیر بطور مختصر روشهای برش فلزات را شرح داده و جایگاه برش لیزر بیان می شود.

 

فرزکاری: این روش یکی از روش های قدیمی برش فلزات است.

تراشکاری: در تراشکاری برش قطعه به صورت دورانی انجام می شود و قابلیت تولید اشکال مختلف از جمله شکل های مخروطی با تغییر وضعیت دستگاه را داراست.

سنگ زنی: در این روش از سایش بوسیله سنگ جهت برداشتن ماده از سطح فلز استفاده می شود و به طور کلی برای تولید سطح هایی با کیفیت بالا کاربرد دارد و میزان ضخامتی که از روی قطعه برداشته می شود، کم است.

سمباده زنی: این روش نیز همانند سنگ زنی از سایش استفاده می کند با این تفاوت که میزان بار برداشته شده از روی قطعه، از سنگ زنی بسیار کمتر است.

رزوه زنی: روش های مختلفی برای تولید پیچ و مهره و رزوه زنی وجود دارد که می توان از استفاده از قلاویز و حدیده، استفاده از دستگاه های فرز یا تراش، رولینگ و فرمینگ نام برد.

 

اما در مقابل روش های مدرن قرار دارند که به دلیل صرفه جویی در وقت و هزینه و همچنین کیفیت بالاتر در برش نسبت به روش های سنتی برش فلزات کاربرد بیشتری دارند. روش های متداول تر عبارتنداز:

برش هواگاز: برش هواگاز برای برش آهن و فولاد مورد استفاده قرار می گیرد و قدمت بالایی دارد. این روش به دلیل تولید لبه های تمیز و دقیق، بسیار مناسب است. به طور معمول این روش برای ضخامت های 10 تا 2000 میلی متر کاربرد دارد ولی با استفاده از یک سری روش ها می تواند برای ضخامت های 6 تا 300 میلی متر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

برش پلاسما: این روش به دلیل اینکه تنوع بالایی در قیمت و انجام کار دارد در بسیاری از کارها کاربرد دارد و نسبت به روش هواگاز سرعت بالاتری داشته و در بازه 1 میلی متر تا 30 میلی متر می تواند برای برش فلزات استفاده شود که با استفاده از یونیت های خاص می توان این بازه را بین 0.5 میلی متر تا 160 میلی متر افزایش داد.

برش لیزر: برش لیزر به عنوان یکی روش های مدرن در بازه 10تا 25 میلی متر مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر در برش فلزات دارای دقت و کیفیت بالایی است. همچنین استفاده از این روش بسیار آسان می باشد و حتی بدون اپراتور نیز می توان کار برش را انجام داد. لیزر در ضخامت های پایین دارای سرعت بالایی بوده ولی سرعت آن در ضخامت های بالا به شدت کاهش می یابد. برای برش فلزات مختلف از انواع لیزرهای مختلف استفاده می شود.

برش واترجت: در برش واترجت با استفاده از فشار آب فلزات را بسیار دقیق برش می دهند. کیفیت لبه ها در این روش حتی از برش لیزر فلزات هم بهتر است، زیرا هیچ تنش گرمایی برای فلز ایجاد نمی کند. این روش برای هر نوع فلزی با هر ضخامتی کاربرد دارد.

برش ورق با گیوتین: از روش های سریع و بهینه برای برش ورق های فلزی می توان از برش ورق با گیوتین نام برد. در این روش، برش بسیار تمیز و چهارگوش انجام می شود. این دستگاه با زاویه و فشار مناسبی، برش را ایجاد می کند و مجهز به CNC بوده که برای کنترل فعالیت دستگاه با تنظیم فاصله تیغه ها و تنظیم جریان برای انواع ورق ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مزیت های برش لیزری نسبت به روش های سنتی

 

 • سرعت پالس لیزر در برش لیزری حدود 100 نانو ثانیه (یک میلیون بار سریعتر از 0.1 ثانیه) می باشد. در این سرعت قطعه قبل از گرم شدن و تغییر شکل بریده میشود؛ در نتیجه در برش لیزر هیچ گونه سوختگی بر روی سطح کار و پلیسه پشت کار مشاهده نخواهد شد و خواص مكانيكي و فيزيكی متریال مورد استفاده حفظ می گردد.
 • دستگاه ليزر هنگام برش هیچگونه تماسی با سطح ندارد و فشار فیزیکی به قطعه نمی شود. اعمال بنابراین له شدی در لبه های قطعات نخواهیم داشت.
 • با توجه به توان بالای منبع تولیدکننده ليزر، دستگاه هاي ليزر سرعت بالایی براي برش ليزری قطعات دارند.
 • سطح مقطع لکه نوری برش لیزر بین 30 تا 100 میکرومتر است. این موضوع باعث میشود که دقت برش لیزر حداقل هزار برابر بیشتر از روشهای سنتی باشد و دستگاه لیزر بتواند سوراخها و برشهایی به ابعاد 50 میکرومتر ایجاد کند که البته این دقت برحسب ضخامت قطعه متفاوت می باشد.

 

پرتو لیزر برش با دستگاه CNC بر روی سطح برش تابیده می شود که بصورت دیجیتالی و بدون دخالت دست، طرح توسط کامپیوتر بر روی جسم بریده می شود. از مزایای استفاده از دستگاه های برش لیزر CNC (سی ان سی) میتوان موارد زیر را نام برد.

 

 1. دقت بسیار بالا در برش بدون ایجاد پلیسه تا 0.1 میلیمتر
 2. در تكنولوژی برش ليزر فلزات، طرح های پيچيده و نقشه های دو بعدی و هر نقشه طراحی شده توسط ابزاری مثل اتوکد و... به راحتی قابل پیاده سازی می باشند.
 3. در برش لیزر شما نیازی به شیوه های سنتی (قالب سازی و پرسکاری) ندارید و قطعات بعد از برش لیزر CNC نیاز به ماشین کاری مجدد نیست.
 4. ایجاد هر نوع شکل دلخواه و پیچیده در قطعه بر اساس خواست مشتری بدون محدودیت
 5. صافی سطح بالا
 6. عدم وجود تمرکز تنش
 7. عدم سوختگی ناشی از برش
 8. ضایعات کم متریال
 

بنابراین میتوان گفت که لیزر های برش با توجه به دقت میکرومتری و عدم ایجاد سوختگی و تنش در جسم در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و … کاربرد فراوانی دارند.

 

برای برش فلزات از روش های گوناگونی مانند برش لیزری، برش واترجت، هوابرش، برش پلاسما، برش با تیغه های برش و … می توان استفاده کرد. برش لیزری در مواردی کاربرد دارد که کاربر بخواهد فلزات با ضخامت کم (معمولاً کمتر از 8 میلی متر) را برش بزند و نیز زمانی که تلورانس مورد نظر پایین است یا به عبارتی دقت برش بالا باشد. البته دستگاه های لیزری وجود دارند که قادر به برش فولاد تا چند سانت نیز هستند، اما به دلیل هزینه خرید زیاد و مصرف برق بالا، استفاده از آنها مرسوم نیست.
انواع روشهای برش فلزات چیستند و جایگاه برش لیزر کجاست؟

برش لیزر شیراز, فرزکاری شیراز, تراشکاری در شیراز, برش لیزر, انواع برش لیزر, برش لیزر در شیراز, مزیتهای برش لیزر, برش CNC لیزر, سرزمین لیزر جنوب ایران, فروش لیزر شیراز, خرید لیزر شیراز, فروش اقساطی لیزر شیراز, فروش اقساطی لیزر حکاکی, فروش اقساطی لیزر برش, فروش اقساطی لیزر جوش, لیزر co2 شیراز, فروش اقساطی لیزر co2, فروش لیزر اکساندرایت شیراز, فروش اقساطی لیزر پزشکی شیراز, فروش لیزر پزشکی, خرید لیزر پزشکی شیراز, فروش لیزرهای پوست و مو پزشکی شیراز, فروش لیزر موهای زاید, خرید لیزر زیبایی,

دیدگاهتان را بنویسید
نظرات و پیشنهادات :

موضوع :  

نام و نام خانوادگی :

شماره تماس:  

آدرس ایمیل :  
 

متن :  

تصویر امنیتی:

لطفا تا ثبت شدن فرم و نمایش عبارت تایید شکیبا باشید.


سبد خرید
 • دسته بندی ها
 • منو

پنل کاربری

بستن (Esc)
ورود
عضویت تماس با ما