لیزر دات کام , GDCV NHJ ;HL , لیزر ایران , LASER.COM , لیز آی آر , دانشگاه صنعتی شیراز , لیزر فایبر طلا , لیزر فایبر 50 وات , لیزر دوربین دار , فروش اقساطی لیزر حکاکی، فروش اقساطی لیزر برش فلزات، لیزر CO2، لیزر پزشکی، لیزر پوست و مو، لیزر چشم پزشکی، لیزر شیراز، لیزر برش و جوش، لیزر الکساندرایت، فروش اقساطی لیزر، خدمات و تعمیرات لیزر شیراز

لیزر چیست و چرا چنین کاربردهای شگفت انگیزی دارد؟

لیزر چیست و چرا چنین کاربردهای شگفت انگیزی دارد؟

روزانه بارها واژه لیزر را میشنویم، از چاپگر لیزری و سی دی پلیزرها گرفته تا جراحی چشم و حکاکی و برش فلزات با لیزر. اما اینکه این دستاورد شگفت انگیز و حتی گاهی ترسناک واقعا چیست و چه ویژگیهایی دارد، مطلبی است که در این مقاله بطور خلاصه و کلی به آن می پردازیم.


لیزر چیست و چرا چنین کاربردهای شگفت انگیزی دارد؟

کلمه لیزر (LASER) مخفف یک عبارت است که ابتدای هر یک از واژه هایش کلمه لیزر را می سازد. نام کامل لیزر: "Light Amplification by Stimulated Emission Radiation" که به معنی " تقویت نور ناشی از گسیل القایی" است. اما این مفهوم اندکی عجیب و نا آشنا به نظر می رسد، بگذارید کمی آنرا بازتر کنیم.

 

Light که همان امواج الکترومغناطیسی هستند، در علم اپتیک بیشتر به سه دسته کلی نورهای ماوراء بنفش نامرئی (UV) با طول موج هایی بین 10 تا 400 نانومتر، نورهای مریی (Visible light) با طول موجی در محدوده 400 (نور بنفش) تا 900 (نور قرمز) نانومتر و نورهای فرو سرخ نامریی (IR) با طول موجهای بلندتری بین 1 تا 100 میکرو متر تقسیم می شوند. گستره طول موجهای نور را می توانید اینجا ببینید. کار اصلی لیزر همچنان که از اسمش پیداست تقویت همین نور است اما چگونه؟

 

 

 

به طور کلی نورهای تولید شده در جهان از تابش انرژی ناشی از فروافت الکترون ها در ترازهای اتمی مواد تولید می شوند. تابشهای ناشی از پایین آمدن خود به خودی الکترونهای مختلف اتم (Spontaneous emission) در سطوح انرژی اتمی در طول موجهای متفاوت اتفاق می افتد؛ همچنین با یکدیگر تطابقی هم ندارند. این موضوع باعث میشود که نور طبیعی و نور لامپهای خانگی فقط روشنایی ایجاد کنند و خاصیت لیزر را نداشته باشند. خواص شگفت انگیز لیزر از پدیده ای به نام تابش القایی ایجاد می شود. در تابش القایی الکترون تراز اتمی بالا که میخواهد به تراز اتمی پایین بیاید و نور را تولید کند با تحریک یک نور دیگر به پایین می افتد. به نوری که این چنین با تحریک نوری دیگر تولید میشود، اصطلاحا تابش القایی (Stimulated emission) گفته میشود. این نور القایی دقیقا هم جهت، هم طول موج و هم فاز با نور تحریکی اول است که باعث میشود که نور لیزر از نور لامپ بسیار قدرتمندتر باشد و بتواند فواصل بسیار طولانی را بپیماید. به ماده ای که الکترونها در تراز اتمی آن جا به جا می شوند و تابش اتفاق می افتد، ماده بهره لیزر (Gain medium) می گویند که به شکلهای جامد مثل لیزر Nd:YAG، مایع مثل Dye laser یا گاز مثل لیزر CO2 هستند. همچنین به فرایندی که الکترونهای اتم را به تراز بالا می فرستد تا بعدا به تراز پایین بیایند و نور تولید کنند، فرایند دمش یا پمپ ماده بهره (Gain pumping) می گونید که بصورت تخلیه الکتریکی در لیزر CO2 یا بصورت دمش با فلش لامپ در برخی از لیزرهای پزشکی رفع موهای زاید یا صورت دمش دیودی توسط LEDهای خاص در لیزر حکاکی و برش وانادایت (Nd:YVO4) است.

 

حال سوالی که پیش می آید این است که چگونه این تابش القایی را تقویت کنیم!؟ عمل تقویت تابش القایی توسط سامانه ای به نام تشدیدگر لیزر (Laser resonator) که معمولا شامل دو آیینه ابتدایی و انتهایی لیزر است و ماده بهره در وسط آنها قرار دارد انجام می شود. این آیینه ها باعث می شوند که نور درون لیزر برای مدت زمان خاصی بماند و چندین بار از ماده بهره عبور کند تا به حد مورد نظر تقویت گردد.

 

خب تا اینجا تقریبا متوجه شدیم که لیزر چیست و از چه قسمتهایی تشکیل شده است. حال وقت آن است که به سراغ ویژگیهای خاصش که آن را از نورهای معمولی متمایز می کند برویم. به طور کلی نور لیزر از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد. اما نور لیزر 4 ویژگی دارد که ناشی از فرایند تابش القایی است و در هیچ منبع نور دیگری یافت نمی شود:

 

1. هم دوسی (Coherency): یعنی نور لیزر در مدت زمان خاصی (Time coherency) و در فاصله تابشی خاصی (lenght coherency) فرم، فاز و طول موج خود را ثابت نگه می دارد و حفظ می کند. این موضوع باعث میشود که ویژگی نور لیزر همواره ثابت بماند. به این دلیل است که مثلا می توان بر روی امواج لیزر اطلاعات خاصی قرار داد و این اطلاعات را بدون تغییر شکل و محتوا چندین میلیون کیلومتر توسط فیبرهای نوری انتقال داد.
2- تک رنگی (Monochoromatic beam): یعنی نور لیزر فقط شامل یک یا چند طول موج محدود است. یکی از کاربردهای مهم این ویژگی در پزشکی است. با توجه به اینکه هر ماده ای طول موج خاصی را جذب می کند و طول موج خاصی را بازتاب میکند، جراح میتواند با استفاده از این ویژگی لیزر سلولهای سرطانی را توسط لیزر بسوزاند بطوریکه به سلولهای سالم مجار آسیبی وارد نشود.
3- واگرایی کم: این ویژگی باعث میشود که نور لیزر بتواند چندین کیلوتر را در مسیر مستقیمی بپیماد بدون اینکه شدت آن افت چندانی داشته باشد.

4- موازی بودن پرتو لیزر: این ویژگی باعث میشود که شدت نور لیزر بسیار زیاد باشد و قطر لکه نوری آن بسیار کوچک و در حد یک هزارم میلیمتر باشد. بنابراین میتوان با لیزر برشهایی در جراحی دندان و لثه داد که بافتها بسیار کم پاره شوند تا خونریزی نداشته باشند. در واقع لیزر میتواند جراحی لثه را بدون خونریزی و درد و بدون نیاز به بخیه کند. انواع مختلف کاربردهای لیزر در دندان پزشکی را می توانید اینجا مشاهده کنید.

البته امروزه لیزرهای خاصی آمده اند که نور انها به شکل پالسی است و ویژگیهایی دارند که باعث میشود مثلا عملهای چشم که بسیار سخت هستند و بیمار بعد از عمل چندین ماه درد و تاری دید دارد، توسط لیزر بدون نیاز به حتی ساعتی استراحت بیمار پس از عمل به تنهایی از روی تخت بلند شود و به زندگی روزمره خود ادامه دهد. انواع مختلف کاربردهای لیزر در چشم پزشکی را می توانید در اینجا مشاهده کنید. همچنین برای مشاهده روش کارکرد لیزرهای پالس فوق کوتاه اینجا را ببینید.

روزانه بارها واژه لیزر را میشنویم، از چاپگر لیزری و سی دی پلیزرها گرفته تا جراحی چشم و حکاکی و برش فلزات با لیزر. اما اینکه این دستاورد شگفت انگیز و حتی گاهی ترسناک واقعا چیست و چه ویژگیهایی دارد، مطلبی است که در این مقاله بطور خلاصه و کلی به آن می پردازیم.
لیزر چیست و چرا چنین کاربردهای شگفت انگیزی دارد؟

برش لیزر CO2, لیزر چیست؟, تعمیرات لیزر شیراز, برش لیزر, لیزر حکاکی و برش, ویژگیهای لیزر, مزیتهای برش لیزر, برش CNC لیزر, سرزمین لیزر جنوب ایران, فروش لیزر شیراز, خرید لیزر شیراز, فروش اقساطی لیزر شیراز, فروش اقساطی لیزر حکاکی, فروش اقساطی لیزر برش, فروش اقساطی لیزر جوش, لیزر co2 شیراز, فروش اقساطی لیزر co2, فروش لیزر اکساندرایت شیراز, فروش اقساطی لیزر پزشکی شیراز, فروش لیزر پزشکی, خرید لیزر پزشکی شیراز, فروش لیزرهای پوست و مو پزشکی شیراز, فروش لیزر موهای زاید, خرید لیزر زیبایی,

دیدگاهتان را بنویسید
نظرات و پیشنهادات :

موضوع :  

نام و نام خانوادگی :

شماره تماس:  

آدرس ایمیل :  
 

متن :  

تصویر امنیتی:

لطفا تا ثبت شدن فرم و نمایش عبارت تایید شکیبا باشید.


سبد خرید
  • دسته بندی ها
  • منو

پنل کاربری

بستن (Esc)
ورود
عضویت تماس با ما